Είμαστε μαζί σας, αγαπητέ αναγνώστης, έχουν ήδη συζητήσει πώς να φτιάξετε το πρόσωπο του μοντέλου λίγο λεπτό, χρησιμοποιώντας το Photoshop. Στη συνέχεια, εκμεταλλευτούμε τα φίλτρα "Διόρθωση της παραμόρφωσης" και "Πλαστική ύλη".
Αυτό το μάθημα: ανελκυστήρας προσώπου στο Photoshop.
Οι τεχνικές που περιγράφονται στο μάθημα καθιστούν δυνατή τη μείωση των μάγουλων και άλλων "εξαιρετικών" χαρακτηριστικών του ατόμου, αλλά ισχύει σε περιπτώσεις όπου η εικόνα γίνεται σε κοντινή απόσταση και, επιπλέον, το πρόσωπο του μοντέλου είναι αρκετά εκφραστικό (μάτια, χείλια ...).
Εάν είναι απαραίτητο να διατηρηθεί η ατομικότητα, αλλά ταυτόχρονα να κάνετε ένα άτομο λιγότερο, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε μια άλλη μέθοδο. Γι 'αυτόν και ας μιλήσουμε στο σημερινό μάθημα.
Μια διάσημη ηθοποιός θα εκτελέσει ως πειραματικό κουνέλι.
Θα προσπαθήσουμε να μειώσουμε το πρόσωπό της, αλλά, ταυτόχρονα, να αφήσετε ένα παρόμοιο με τον εαυτό τους.
Όπως πάντα, ανοίγουμε ένα στιγμιότυπο στο Photoshop και δημιουργούμε ένα αντίγραφο των καυτών κλειδιών Ctrl + J..
Στη συνέχεια, πάρτε το εργαλείο στυλό και επισημάνετε το πρόσωπο της ηθοποιού. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιοδήποτε άλλο, βολικό για εσάς, εργαλείο για κατανομή.
Δώστε προσοχή στην περιοχή που θα πρέπει να εισέλθει στην επιλογή.
Εάν, όπως και εγώ, χρησιμοποίησα το στυλό, κάντε κλικ στο δεξί κουμπί του ποντικιού μέσα στο κύκλωμα και επιλέξτε το στοιχείο "Εκπαίδευση αφιερωμένη περιοχή".
Η ακτίνα Ranifier εμφανίζει 0 pixels. Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις βρίσκονται στο στιγμιότυπο οθόνης.
Στη συνέχεια, επιλέξτε το εργαλείο επιλογής (οποιοδήποτε).
Κάντε δεξί κλικ στην κατανομή και αναζητήστε το στοιχείο "Κόψτε σε ένα νέο στρώμα".
Το άτομο θα είναι στο νέο στρώμα.
Τώρα μειώνοντας το πρόσωπο. Για να το κάνετε αυτό, κάντε κλικ στην επιλογή CTLR + T. Και συνταγογραφήσουμε στα πεδία μεγέθους στον επάνω πίνακα ρυθμίσεων, τις απαιτούμενες διαστάσεις σε ποσοστό.
Μετά την εκτέλεση των μεγεθών, κάντε κλικ στην επιλογή ΕΙΣΑΓΩ.
Παραμένει μόνο για να προσθέσετε περιοχές που λείπουν.
Ελάτε στο στρώμα χωρίς πρόσωπο, και από την εικόνα φόντου που απομακρύνουμε την ορατότητα.
Πηγαίνετε στο μενού "Φίλτρο - Πλαστικό".
Εδώ πρέπει να διαμορφώσετε "Επιπλέον επιλογές" , Δηλαδή, τοποθετήστε μια δεξαμενή και ορίστε τις ρυθμίσεις, καθοδηγούμενη από το στιγμιότυπο οθόνης.
Περαιτέρω όλα είναι αρκετά απλά. Επιλέξτε εργαλείο "Παραμόρφωση" , το μέγεθος της βούρτσας επιλέγεται μεσαίο (πρέπει να καταλάβετε πώς λειτουργεί το εργαλείο, έτσι πειραματιστείτε με το μέγεθος).
Με τη βοήθεια της παραμόρφωσης, κλείνουμε το χώρο μεταξύ των στρωμάτων.
Η εργασία είναι επίπονη και απαιτεί ακρίβεια. Όταν τελειώσουμε, κάντε κλικ στο κουμπί Εντάξει.
Εκτιμούμε το αποτέλεσμα:
Όπως μπορούμε να δούμε, το πρόσωπο της ηθοποιού έγινε οπτικά λιγότερο, αλλά, ταυτόχρονα, τα κύρια χαρακτηριστικά του προσώπου διατηρήθηκαν σε πρωταρχική μορφή.
Ήταν μια άλλη ευκαιρία να μειώσετε το πρόσωπο στο Photoshop.